Nejspíš jste už narazili na výrobek, který stál za starou bačkoru, nebo vás vytočilo nějaké velmi hloupé nařízení. Pokud ve vás dříme Objevitel, pravděpodobně jste se podivili, jak je možné, že si jeho autor řekl: „Toto je nejlepší možný způsob, jak lze danou věc udělat, a proto ji uděláme právě tak!“ Vy jste totiž zvyklí neustále hledat a nacházet způsoby, jak zlepšovat svět. Nespokojíte se s průměrností a neděláte věci tak, aby to stačilo, ani protože se to tak přece vždycky dělalo.

Jste zkrátka průkopníci. Nezajímají vás zavedená schémata, vždy jste na cestě za něčím novým, neprozkoumaným, snad lepším a určitě lákavým. Dobré společníky neodmítáte, ale v zásadě jste individualisté, kteří si věci rádi udělají po svém.

Také nejspíš tíhnete k přírodě. Pokud rádi sportujete, jistě vás víc než fotbal vždycky lákalo utkat se s přírodními živly na horském kole, lyžích, kajaku nebo plachetnici. A pokud jste pracovali dostatečně chytře a tvrdě, vsadíme se, že řídíte něco jako Land Rover Discovery.

Pokud byste žili ve středověku, byli byste Kryštofem Kolumbem, Leonardem da Vincim nebo Claudiem Monteverdim. Dnes vás pravděpodobně inspiruje Richard Branson nebo Elon Musk. Ať už máte vlastní firmu nebo v nějaké pracujete, s největší pravděpodobností jste na pozici kapitána nebo kormidelníka. Nebo tam brzy budete. Zůstat stát v bezvětří nebo bezcílně bloumat tam a zpět je totiž to nejhorší, co se vám může přihodit.

 

Objevitel v brandingu

Ať už ho pojmenujeme jako Objevitele, Dobrodruha, Cestovatele nebo Poutníka, budovat značku na tomto archetypu a apelovat na objevitelskou podstatu svých zákazníků je super, pokud je pro naši značku typický jeden nebo více z následujících bodů.

  1. Máme drsné a bytelné výrobky, které se hodí do přírody nebo na cesty
  2. Dáváme svým zákazníkům pocit nekonformity, svobody a průkopnictví
  3. Pomáháme vyjádřit individualitu
  4. Dbáme na životní prostředí

A které značky to podle nás umí opravdu skvěle?

 

Subaru

Na papíře vám zřejmě nákup žádného Subaru nebude dávat smysl. Jejich auta jsou dražší, méně výkonná a nejspíš také ošklivější než většina konkurentů. Pro pravého Objevitele jsou ale neskutečně přitažlivá. Mají totiž symetrický pohon všech kol, který zajistí skvělé jízdní vlastnosti na silnici i v blátě. Pohání je ploché motory typu Boxer, které zásadně snižují těžiště auta a jejich bublání je naprosto jedinečné. Jsou bytelná a spolehlivá. A moc jich na silnici nepotkáte. Jsou volbou individualisty, který ví, co chce.

Fairy Tailors | Subaru archetyp Objevitel

Fairy Tailors | Subaru archetyp Objevitel

 

Starbucks

Do roku 1971 o vás v amerických kavárnách pečovali a nabídli vám kávu jako od babičky. Pak se v Seattlu otevřel první Starbucks. Zákazníkům nabídl chuť dálek, hodnoty fair-trade a péče o životní prostředí a ještě je – jako správné individualisty – nechal rozhodnout o způsobu přípravy a dochucení své kávy. Pokud vás zajímá, čím vším Starbucks apeluje na Objevitele v nás, podívejte se na náš Fairy Tailors Vlog.

 

Virgin

Richard Branson se jako pravý Objevitel nikdy nebál vstoupit do neprobádaných vod. Své hudební vydavatelství Virgin Records prý pojmenoval právě po své nezkušenosti v hudebním průmyslu. Zmiňovaný archetyp dnes naplňuje hned několik ze společností sdružených pod značkou Virgin, ale nepochybně nad nimi ční značka Virgin Galactic, která připravuje komerční lety do vesmíru. Existuje snad něco dobrodružnějšího?

Fairy Tailors | Virgin archetyp Objevitel

Fairy Tailors | Virgin archetyp Objevitel

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Štítky: Archetypy